Zmarł Jan PECH

15 marca 2021 w szpitalu w Katowicach zmarł śp. JANEK PECH...

Odszedł kolejny człowiek płockiego sportu.

LEKKOATLETA ZKS "Wisła" Płock w latach 1963-76 - czterystumetrowiec, którego rekord Płocka na 400 metrów 48,7 w 1969 roku był liczącym się wynikiem w Polsce w kategorii młodzieżowej.

Członek kadry narodowej i reprezentant Polski w lekkiej atletyce, brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów w 1968r.

Absolwent AWF w Warszawie, przez 10 lat nauczyciel wychowania fizycznego. Prezes Wojewódzkiej Federacji Sportu w Płocku w latach 1976-1980. W latach 1981 – 1999 pełnił stanowiska kierownicze w Urzędzie Wojewódzkim w Płocku, m.in. jako dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Działacz sportowy i społeczny. W okresie pełnienia stanowisk kierowniczych przez Jana Pecha - w płockim sporcie wychowało się 11 Olimpijczyków, w tym pięciu medalistów IO. Główny organizator wielu imprez sportowych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym; m.in. Tour de Polonge, Płocki Festiwal Piłki Ręcznej, Międzynarodowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej itp.

Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Polskiego Komitetu Olimpijskiego w latach 1978 – 1999. Współzałożyciel Płockiego Klubu Olimpijczyka. Zasłużony promotor sportu i idei olimpijskiej w Płocku i Północnym Mazowszu.

Za zasługi za działalność na rzecz sportu w Płocku i na Mazowszu był odznaczony, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej; odznakami "Zasłużony dla Województwa Warszawskiego i Płockiego", Złotym medalem „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego".

Ponadto: otrzymał złote honorowe odznaki za zasługi dla Polskich Związków Sportowych: lekkiej atletyki, piłki nożnej, piłki siatkowej, jeździectwa, wioślarstwa, podnoszenia ciężarów i kolarstwa.

Koledzy, lekkoatleci, trenerzy

Czytany 591 razy